Egy csábító növényt keresel, amely a nyári hónapokban lenyűgöz mesés virágaival? Ne keress tovább! Tudjuk, hogy egy kissé nehéz lehet a választás, de ezért vagyunk itt. Hidd el nekünk, a sáfrányfű, más néven Coppertips vagy Montbretia kötelező darab minden kertész számára, aki szereti a könnyen virágzó növényeket!
A sáfrányfű rendkívül népszerű dísznövény világszerte, mutatós virágaiknak és bőséges meleg színpalettájuknak köszönhetően. Ezeknek a növényeknek több mint 400 gyönyörű fajtája és hibridje van, amelyekkel gazdagíthatod kollekciódat.
A leggyakoribb fajták a ‘Bright Eyes’, ‘Emberglow’, ‘John Boots’, ‘Limpopo’, ‘Lucifer’, valamint C. × crocosmiiflora ‘Buttercup’, ‘Carmin Brilliant’, ‘Columbus’, ‘Meteore’ és “Honey Angels”.
Olvasd tovább útmutatónkat, ha további érdekességeket szeretnél megtudni ezekről a növényekről!
Botanikai név | Crocosmia spp. |
Közönséges név | sáfrányfű , montbretia |
Növénytípus | Gumós évelő |
Érett méret | 60-120 cm |
Napfény | Teljes naptól részleges árnyékig |
Talajtípus | Átlagos, jó vízelvezetéssel |
Talaj pH | semleges; pH 6,5-7,5 |
Virágzás ideje | Nyár közepe |
Virág színe | Piros, sárga és narancssárga |
Őshonos terület | Dél-Afrika |
Tartalomjegyzék
A sáfrányfű növényről:
- Számos sáfrányfű fajta elnyerte a jól ismert Kerti Érdemdíjat. Ide tartozik a „Hellfire”, a „Lucifer”, a C. masoniorum, a „Paul’s Best Yellow”, a „Severn Sunrise”, a C. × crocosmiiflora „Babylon” és a C. × crocosmiiflora „Star of the East”.
- Eredeti nevük „Crocosmia” a „krokos” és „osme” szavakból származik, amelyek görögül „sáfrányt” és „szagot” jelentenek. Ez a név e növények szárított leveleire utal, amelyek forró vízzel érintkezve erős, sáfrányszerű illatot bocsátanak ki.
- A sáfrányfű Afrika keleti és déli részének egyes régióiban őshonos, Szudántól Dél-Afrikáig. Ezek a növények többnyire füves területeken nőnek.
- A sáfrányfű fajok szegélynövényként színt és kontrasztot visznek kertedbe, különösen, ha csoportosan ültetjük őket. Csodálatos cserepes növénnyé is válhatnak és vágott virágként is fantasztikusan néznek ki akár két hétig is egy vázában.
- Gyönyörű virágaik gyakran vonzzák a különféle beporzófajokat, mint például a méhek és a lepkék. Elbűvölik a kolibriket, napmadarakat és más beporzófajokat is, amelyek az ökoszisztéma fontos részét képezik.
- A sáfrányfű meglehetősen mérgező lehet az állatokra vagy az emberekre, ha nagy mennyiségben fogyasztják. Biztonsági okokból tartsd ezeket a növényeket olyan helyen, ahol gyerekeid vagy házi kedvenceid nem érhetik el és nem ehetik meg őket.
- A sáfrányfű szemet gyönyörködtető társa lehet sok más növényfajnak. Ezek közül néhány az afrikai liliom, az őszirózsa, a kasvirág, a dália, az euphorbia, a muskátli „Rozanne”, a hemerocallis „stafford”, a Japanese Blood Grass, Fáklyaliliom, Moor Grass, PurpleFountain Grass, Kék sudárzsálya, verbéna és cickafark.
A Crocosmia jellemzői: áttekintés
- Ezek a növények az Iridaceae családba tartoznak, amely számos népszerű virágzó nemzetségből áll. Ebben a családban olyan növényekkel osztoznak, mint a Crocus, Dietes, Freesia, Gladiolus, Iris, Nemastylis vagy Thereianthus.
- A sáfrányfű fajtától függően örökzöldek vagy lombhullató évelők lehetnek. A föld alatti gumókból nőnek ki és elérhetik a 60–120 cm magasságot és az 30–60 cm szélességet.
- Leveleik hosszú, karcsú, kard alakúak és zöldek, amelyek felváltva jelennek meg a vastag, egyenes, zöldes száron. A leveleken párhuzamos az erezet és lekerekített szélei vannak.
- A sáfrányfű általában a nyári hónapokban virágzik. Ebben az időszakban 4-20 elegáns virágból álló színes cyme (bogaras virágzat) vagy raceme (fürt) virágzattal pompáznak.
- Nagy, hatszirmú és csillag alakú virágaik a sárga, narancs, piros és rózsaszín különféle élénk árnyalataiban pompáznak. A virágzási időszak végén a növények virágaikat gyümölcsökkel helyettesítik, amelyek apró, feketés, kerek magokat tartalmaznak.
Sáfrányfű godozása
Szerencsére a sáfrányfű azok közé a díszvirágok közé tartozik, amelyekre nem kell sokat gondolni, miután elülteted őket új otthonukba. Valójában ezek a lenyűgöző társak minimális erőfeszítéssel képesek gondoskodni magukról.
Mindaddig, amíg olyan környezeti feltételeket biztosítasz számukra, amelyek utánozzák természetes élőhelyüket, szinte lehetetlen lesz bántani ezeket az alacsony igényű növényeket.
Fényigény
Általában a sáfrányfű akkor nő a legjobban, ha teljes napfénynek vannak kitéve. Ezek a növények árnyékos helyeken kissé elnyúlhatnak. A forró nyári hónapokkal rendelkező régiókban azonban előnyös lesz a délutáni árnyék.
A sáfrányfű hajlamos a nap felé fordulni és egy idő után kissé meggörbülnek. Ha ezt észleled, kiáshatod a növényeket a talajból, majd áthelyezheted őket. Ha zárt térben, cserépben szeretnéd tartani őket, javasoljuk, hogy időnként forgasd meg őket az egyenes növekedés érdekében.
Hőmérséklet
Bár ezek a virágok ellenállnak a magas hőnek és páratartalomnak, a szárazabb éghajlaton és enyhe hőmérsékleten nem érzik jól magukat. Ha sokkal hűvösebb helyen élsz, bölcs, ha cserépben termeszted a növényeket és ősszel beviszed őket.
Kártevők
A sáfrányfű jellemzően kártevő és betegségmentes, ha megfelelő körülmények között nő. Ennek ellenére, ha a sáfrányfű rossz vízelvezető talajjal rendelkezik, hajlamosak lesznek a kártevők fertőzésére.
A leggyakoribb behatolók, amelyek zavarhatják őket, a takácsatkák, különösen a száraz nyári hónapokban. Megszabadulhatsz ezektől a kártevőktől, ha rendszeresen párásítod a növényeket, addig amíg kártevő mentes nem lesz.
Sáfrányfű ültetése
A sáfrányfű fajok ültetésének módja és ideje létfontosságú ahhoz, hogy egészségesek és boldogok legyenek. Általános szabály, hogy a virágokat tavasszal kell ültetni, de csak akkor, ha minden fagyveszély elmúlt.
Ha 12 vagy több fős csoportokba szeretnéd ültetni őket, ügyelj arra, hogy mindegyik példány 15-20 cm-re legyen a többitől. Javasoljuk, hogy más fajok közelébe ültesd őket 45-60 cm távolságra.
A termesztőközeg szempontjából a sáfrányfű nagyon sokféle talajon jól érzi magát. A virágokat azonban kötelező termékeny, humuszban gazdag talajba ültetni, amely jó vízelvezető tulajdonságokkal bír.
Ha kerted a nehéz agyagos oldalon található, akkor cserépben vagy magaságyásban neveld a növényeket. Cserepes példányokhoz válassz olyan edényeket, amelyek alján egy vagy több vízelvezető nyílás van.
Mivel a sáfrányfű szinte bármilyen talajtípusban jól érzi magát, általában nincs szükségük kiegészítő műtrágyázásra. Valójában, ha ezek a virágok túl sok tápanyagot kapnak, lombozatuk a virágzás rovására túlnő.
A virágzási időszak alatt eltávolíthatod az elhalt virágokat hogy helyet biztosíts az új, egészséges virágoknak. Ha ez az időszak lejárt, tartsd meg a sáfrányfű leveleit, hogy elegendő energiát tudjanak adni a gumónak a következő évi virágzáshoz.
Ha azonban a levelek egy része elszárad, egyszerűen visszavághatod a lombozatukat, majdnem a talaj szintjéig.
Sáfrányfű öntözése
A sáfrányfűnek átlagos nedvességre van szüksége ahhoz, hogy jól fejlődjenek és szórványosan virágozzanak. Ha rendszeresen öntözöd szeretett virágaidat, nem haboznak kifejezni végtelen elismerésüket. Ennek ellenére a túl sok víz hatással lehet a növények általános egészségére és gyökérrothadáshoz is vezethet.
A kertészek leggyakoribb hibája, hogy néha túlöntözik őket. Ennek elkerülése érdekében mindig ellenőrizd a talajt, mielőtt újra öntözöd a növényt. Amikor a talaj felső rétege tapintásra száraznak tűnik, nyugodtan megöntözheted.
A téli hónapokban a sáfrányfű növekedési körülményei kissé kaotikusak és még egy kis víz is befolyásolhatja jóllétüket. Ennek elkerülése és a megfelelő nedvesség megőrzése érdekében tegyünk ősszel sűrű, száraz szerves talajtakarót a talajra.
Sáfrányfű szaporítása
Valaki a családodból vagy a baráti társaságodból véletlenül meglátta csodálatos sáfrányfüvedet és szeretne néhányat? Vagy talán csak szeretnéd még több ilyen szépséggel gazdagítani a kollekciódat? Ne mondj többet!
Függetlenül attól, hogy nagy tapasztalattal rendelkezel-e a kertészkedésben, a sáfrányfű nagyon gyorsan és egyszerűen szaporítható osztással vagy magokkal.
Ha növelni szeretnéd a siker esélyeit, javasoljuk, hogy a sáfrányfüvet osztással szaporítsd. A növények azonban csak akkor reagálnak jól erre a módszerre, ha érettek és megtelepedtek a termesztőközegben.
Tavasszal ásd ki a virágokat a talajból, majd egy éles kerti szerszámmal vágd két-három részre a gyökereiket. A folyamat után már csak át kell ültetned az apró példányokat állandó helyükre. Puszta kézzel is eltávolíthatod a gumójuktól a kis elnyúlásokat és oda ültetheted, ahova csak akarod.
A sáfrányfű magokkal történő szaporításához először meg kell várnod az őszt. Ebben a szezonban összegyűjtheted a magokat a gyümölcsökből és megőrizheted őket jövő tavaszig.
Ha elmúlt a fagy utolsó jele, áztassuk be a magokat egy hétig vízbe a vetés előtt, majd ültessük közvetlenül a földbe, homokos vályogtalajba. A csírázás általában egy-két hónapon belül megtörténik.
Összefoglaló
Most, hogy mindent tudsz a sáfrányfű termesztéséről és gondozásáról, már csak meg kell találnod a tökéletes fajt számodra! Főleg, ha ilyen könnyű őket termeszteni és gondozni. Ha sok napfényt, jó vízáteresztő talajt és rendszeres öntözést biztosítasz számukra, nem ér majd váratlan meglepetés. Tudasd velünk, hogyan növekednek a kis sáfrányfüveid.