A Coffea Arabica, más néven kávécserje, a Coffea nemzetségbe tartozó virágos növényfaj. A kávécserjék a trópusi Ázsiában és Afrika déli és trópusi régióiban őshonosak. A Rubiaceae családba tartoznak.
Gyümölcseik sok állat számára nagyon vonzóak voltak és még ma is azok. Az 1500-as években egy kecskepásztor fedezte fel először a kávécserjéket Etiópiában. Miután látta, hogy kecskéi a kávé gyümölcséből lakmároznak, gyökeres változást vett észre a viselkedésükben: tele lettek energiával, és egész éjjel fennmaradtak.
Mivel a pásztor nem tudta, mit kezdjen felfedezésével, alázatosan megosztotta azt a helyi szerzetesekkel. Miután elkészítettek néhány kávéitalt, a szerzetesek rájöttek, hogy egész éjjel imádkozni tudnak. Elég érdekes, nem?
Sokan az Arabica kávébabot részesítik előnyben a reggeli kávéjukban erős hatása és édes íze miatt. Ezen a közös asszociáción kívül a kávébabnak számos egészségügyi és szépségápolási előnye is van. Számos kulináris recept összetevőjeként is használják őket, különösen az olyan finom desszertekben, mint a tiramisu vagy a fagylalt.
Tartalomjegyzék
A Coffea Arabica másnéven kávécserje
- A kávécserjéket először Kaffában, egy korábbi etiópiai tartományban fedezték fel. Innen kapta nevét a kávécserje.
- Bár sokan közülünk kávé rajongók, vannak, akik ennél tovább mennek. Beethovenolyan nagy kávérajongó volt, hogy mielőtt elkészítette volna a kávét, pontosan 60 kávébabot számolt meg csészénként.
- A kávébab kiváló természetes gyógymódként szolgál a sötét karikák és a narancsbőr csökkentésére, a hajnövekedés serkentésére és a bőr hámlasztására. Tisztítószerként is használható a test vagy az otthonod számára.
- A legtöbb termelő a kávébabot inkább más növények, például a gomba vagy a sárgarépa termesztésébe vonja be. A kertészkedésben azért népszerűek, mert elriasztják a rovarokat, kártevőket és a macskákat.
- Napjainkban a kávécserjék az egyik legértékesebb és legszélesebb körben forgalmazott növénynek számítanak világszerte. Számos ország fontos exporttermékei.
- Hawaii az egyetlen olyan régió az Egyesült Államokban, amely alkalmas a kávécserjék termesztésére. Már azelőtt is ismert volt kávétermeléséről, hogy állam lett volna.
- A kávécserjék enyhén meleg helyen érzik jól magukat, ahol világos és közvetett fényt kapnak. Az ültetéskor a kissé savas talajban szeretnek növekedni.
- A tavaszi növekedési időszakuk alatt két-három hetente egyszer gyenge folyékony műtrágyát érdemes nekik adni. A tél beállta után havonta kell tápoldatozni a növényt.
- A kávébabban lévő koffein természetes védekező mechanizmusként működik a vadon élő állatok ellen. Ügyelj arra, hogy a kávécserjét olyan helyen tartsd, ahol a háziállatok nem érhetik el. Ez egy kicsit nehéz lesz, mert mindannyian tudjuk, hogy a macskák bárhová eljuthatnak.
A kávécserje tulajdonságai: Áttekintés
- A Coffea nemzetség több mint 120 magról termesztett fajt tartalmaz. A legnépszerűbb fajták az Arabica (C. Arabica), amely a világ kávétermelésének mintegy 60-80%-át teszi ki, és a Robusta (C. Canephora), amely csak 20-40%-ot tesz ki.
- A kávécserjék élettartama magas, egyes példányok akár 100 évig is elélnek. A legjobb termőképességű időszakuk azonban a 7-20 éves korukban van.
- A Coffea Arabica növények cserjék, amelyek természetes élőhelyükön több mint 10 m magasra is megnőhetnek.
- Ezeknek a fás örökzöld növényeknek fényes, sötétzöld, fodros szélű leveleik vannak, amelyek fűzfa alakú szárakon jelennek meg.
- Az ültetéstől számított három-négy év elteltével a kávécserjék fehér, csillag alakú virágokat hoznak. Ezek a finom virágok kellemes és édes illatúak.
- A kávécserjéknek körülbelül öt évre van szükségük ahhoz, hogy elérjék teljes potenciáljukat. Virágzásukat zöld, piros vagy sárga gyümölcsök követik, amelyeket cseresznyének neveznek, és amelyek éréskor színük feketés-vörösesre változik.
- A cseresznyék érése körülbelül 9 hónapig tart. Ezalatt a termesztők nem tudnak magot felhasználni fogyasztásra.
- Minden egyes termés két magot termel, amit ma kávébabként ismerünk. A magjaikhoz hasonlóan a termések is nagy mennyiségű koffeint tartalmaznak.
- Egyes példányok csak egy magot tartalmazó gyümölcsöket is teremhetnek. Ezeket a magokat általában peaberrynek nevezik, és kisebbek és kerekebbek, mint a hagyományos kávébab.
Kávécserje termesztés
Ha szeretnéd otthonodba vagy kertedbe ültetni ezeket az elbűvölő és rendkívül illatos növényeket, nincs is jobb választás. Beltéri és kültéri termesztésre egyaránt alkalmasak, amennyiben sikerül a természetes élőhelyükhöz hasonló környezeti feltételeket biztosítani számukra. És azt biztosan állíthatjuk, hogy ez nem olyan nehéz, mint amilyennek hangzik!
A kávécserjék az erdőben nőnek, így nem szeretik a sok világos és közvetlen fényt. A részleges vagy teljes napfényt csak akkor viselik el, ha a nyarak hűvösek. Ha erős fénynek vannak kitéve, leveleik barnulni kezdenek és elhalnak.
Ezek a növények olyan helyen érzik jól magukat, ahol sok világos, de közvetett fényt kapnak. Ügyelj arra, hogy ablak közelébe vagy egy világos sarokba helyezd őket, hogy megvédd őket a túl sok napfénytől. Ha a szabadban termesztjük őket, a legjobb, ha olyan árnyékos helyre ültetjük, ahol a reggeli napfény is eléri őket.
A kávécserjék a trópusi övezetekben található, közepes magasságú hegyvidékeken található enyhén meleg körülményeket kedvelik. Az egészséges növekedéshez szükséges optimális hőmérséklet valahol (18-24 °C) között van. Ősszel és télen ezek a növények elviselik a hűvösebb hőmérsékletet is, de a faggyal egyáltalán nem jönnek ki.
Ha forró éghajlatú régióban élsz, és ezeket a növényeket a bab miatt termeszted, jobb, ha távol tartod őket a magasabb hőmérséklettől. A szélsőséges hőmérsékletek és a teljes napsütés fokozza a kávécserjék növekedését. Bár ez csábítóan hangzik, nem ajánlott, mert a termésüknek jobb íze van, ha lassú ütemben érik.
A kávécserjék átültetése
A kávécserjék az enyhén savas vagy semleges talajban is fejlődhetnek, de az ideális talaj pH-értéke 6 és 6,5 között van. Tőzegalapú, szerves anyagokban gazdag, jó vízelvezetésű virágföldben fejlődnek a legjobban.
Ha a kávécserje nem érzi jól magát a jelenlegi virágföldben, bármikor adhatsz hozzá több szerves anyagot, például tőzegmohát.
Minden tavasszal rendszeresen át kell ültetni. Ne feledd, hogy a cserép alján több lyuknak kell lennie a vízelvezetés javítása érdekében. Keress egy, a jelenleginél valamivel nagyobb edényt, töltsd meg megfelelő virágfölddel, és óvatosan ültesd át a növényt.
Ha meg akarod tartani a kávécserje egy bizonyos méretét, a lombozatát bármikor meg lehet metszeni, amikor csak kedved tartja. A gyökereket is megmetszheted, hogy hosszabb ideig maradjon ugyanabban a cserépben.
A kávécserjéket néha olyan kártevők zavarják, mint a levéltetvek, lisztbogarak és atkák. Ezek a betolakodók fehér porszerű csomókkal, apró pókhálóval vagy egyszerűen csak a növényen látható rovarokkal jelzik jelenlétüket.
Ha a fertőzöttség bármely jelét észleled, kezeld a növényt egy tisztíalkoholba mártott vattakoronggal. Ha ez a módszer nem elég, akkor komolyabb vegyszerek, például rovarirtók vagy növényvédő szerek után kell nézni.
A kávécserje öntözése
Ha megfelelően öntözöd ezeket a növényeket, akkor egészségesen és boldogan nőnek, és hamarosan remek társai lesznek a többi virágnak, fának és cserjének. A kávécserjék vízimádók, ezért rendszeres és bőséges öntözést igényelnek.
Legyél azonban óvatos, mert a túl sok öntözés idővel gyökérrohadást és elhalást okozhat a növénynél. A tökéletes egyensúly megtalálása azonban egyáltalán nem nehéz! Sőt, egészen egyszerű, ha megérted a növény igényeit.
A virágföldnek folyamatosan nedvesnek kell lennie, de a kávécserjék nem fogják értékelni a pangó vizet vagy a nedves körülményeket. Az öntözések között mindig ellenőrizd a talajt, és ne hagyd, hogy teljesen kiszáradjon. Használhatod az „áztatás és szárítás” technikát, amely abból áll, hogy akkor öntözöd meg a kávécserjét, amikor azt veszed észre, hogy a talaj felső néhány centimétere kiszáradt.
A kávécserjék nedves környezetben érzik jól magukat. Természetes élőhelyükön sok esőt és ködöt kapnak, így hozzá vannak szokva az 50%-nál magasabb páratartalomhoz. Ha a növényed körül túl száraz a levegő, naponta nedvesítheted a növényt, hogy fenntartsd az ideális páratartalmat.
A kávécserje szaporítása
A kávécserjék könnyen szaporíthatók friss magvakkal vagy már meglévő növényről származó magvakkal. Magjaik csírázása azonban hosszú időbe telik, mivel ezek a növények viszonylag lassan nőnek. A jó hír az, hogy szárdugványozással gyorsabban szaporíthatod őket. Ez a technika lehetővé teszi, hogy több kávécserjével bővítsd a kertedet, vagy megajándékozd a koffeinkedvelő barátaidat.
A dugványok jól reagálnak a szaporításra, ha kora nyáron vesszük le őket. A dugványoknak körülbelül 20-25 cm hosszúnak kell lenniük, és csak egy pár felső levelet tartalmazniuk. Tölts meg egy edényt friss virágkeverékkel, ültesd el a dugványokat, és tartsd a földet enyhén nedvesen. Akkor tudod, hogy egészséges gyökérzet alakult ki, ha a szár meghúzásakor némi ellenállást érzel.
Összefoglalás
Most, hogy már tudod, honnan származik a napi kávéd, feltétlenül be kell szerezni egy vagy több ilyen növényt. A kávécserjék elég könnyen termeszthetők, és hosszú életük miatt remek társak lehetnek. Megfelelő gondoskodás esetén erős és kellemes illatukkal feldobhatják környezetüket.