Sokféle anyósnyelv létezik, és ebben a bejegyzésben a Sansevieria 13 gyönyörű fajtáját szeretnénk bemutatni. Technikailag már nem Sansevieria, hanem a Dracaena nemzetségbe tartoznak. Nézzünk meg ennek a szinte elpusztíthatatlan szobanövénynek néhány gyönyörű fajtáját.
Tartalomjegyzék
HÁNY TÍPUSÚ ANYÓSNYELV LÉTEZIK?
Körülbelül 70 faj létezik, és a legtöbb/mind a Dracaena nemzetségbe tartozik.
A Sansevieria nemzetséget eredetileg Vincenzo Petagna nevezte el 1787-ben, hogy megtisztelje Pietro Antonio Sanseverino-t, aki a Chiaromonte grófja volt. Vincenzo Sanseverino kertjében látta ezt a növényt.
Az Asparagaceae növénycsaládba (spárga növénycsalád) tartoznak. Ez a virágos növénynemzetség (igen, virágoznak!) többnyire Afrikában, Madagaszkáron és Ázsia déli részén őshonos.
Ha különböző fajtákat és hibrideket is beleszámítunk, akkor természetesen jóval több, mint 70, de ebben a bejegyzésben meg szeretném osztani veletek a kedvenceimet. Tudom, hogy te is imádni fogod őket!
Anyósnyelv fajták, amelyeket otthon is termeszthetsz
Íme, a 13 kedvenc, amelyeket termeszteni lehet.
1. Dracaena trifasciata (Sansevieria trifasciata)
Őshonos élőhelyén a Dracaena trifasciata akár 1,3 méter magas is lehet, de beltérben a legtöbb esetben valamivel alacsonyabb lesz. Ez egy sima anyósnyelv, amelyet mindenhol lehet látni.
Kemény, mint a szög, és mint minden anyósnyelv, túléli a gyenge fényviszonyokat is, de sokkal jobban szereti a világos ablakokat. Még azokat is, ahol néhány órányi közvetlen napfény éri.
2. Dracaena trifasciata „Laurentii”
Ez a Dracaena trifasciata faj „Laurentii” fajtája. Szép foltos a levelek közepén, gyönyörű sárga csíkokkal a levélszéleken.
Gyakran csíkos anyósnyelvnek nevezik.
Vedd figyelembe, hogy ha ezt a növényt dugványokkal próbálod szaporítani, a keletkező növényeken nem lesznek sárga jelzések a levélszélen, és visszaállnak a sima fajba.
3. Dracaena trifasciata „Moonshine”
Ennek a fajtának gyönyörű ezüstös-zöld levelei vannak. Ha ezt a növényt sötétebb helyen tartod, a lombozat sötétebb zöld színű lesz. A levelek természetesen sötétebbek lesznek, ahogy öregszenek.
A Sansevieria „Moonshine” 1993-ban elnyerte a Royal Horticultural Society’s Award of Garden Merit díjat.
4. Dracaena trifasciata „Bantel’s Sensation”
Ennek a lenyűgöző, tarka fajtának keskenyebb levelei vannak, mint a legtöbb anyósnyelvnek, és jellegzetes fehér, függőleges csíkozása van a lombozatában. Akár 1 méter magasra is megnőhet.
5. Dracaena masoniana
A közismert nevén Bálnauszony növény vagy Mason’s Congo, a Dracaena masoniana hatalmas levelekkel rendelkezik, és minden gyűjteményben szép lesz!
Nem növekszik gyorsan, és a saját növényem körülbelül 1,5 évente hoz egy levelet.
6. Dracaena masoniana „Variegata”
Ez a Bálnauszony növény tarka változata. Az alábbi képen mindkét verziót láthatod. Szépek a függőleges, halványsárga csíkok.
7. Dracaena ehrenbergii „Samurai Dwarf”
Ez egy rövid növekedésű anyósnyelv, amely csak körülbelül 10-15 cm magasra nő meg. A levelek V alakot vesznek fel, és váltakozó mintázatban nőnek, ami eltér a legtöbb anyósnyelvtől.
Rendkívül lassan növekszik!
8. Dracaena angolensis (Sansevieria cylindrica)
Úgy tűnik, hogy a Sansevieria cylindrica csak az elfogadott faj, a Dracaena angolensis szinonimája. Nem tudok lépést tartani a különböző besorolásokkal, de ez egy gyönyörű növény kerek, hengeres levelekkel, a legtöbb anyósnyelv lapos leveleihez képest.
9. Dracaena cylindrica var. patula „Boncel”
Ennek a szokatlan anyósnyelvfajtának rövid, kövér, kerek levelei vannak, amelyek legyező alakúak. Idővel megtöltik a cserepet számos növénnyel.
Közismert nevén Tengeri csillag anyósnyelv, és néha Lándzsa orchideának is nevezik (bár nem orchidea).
10. Dracaena trifasciata „Hahnii”
Ezt általában Madárfészek-anyósnyelvek nevezik, és egy másik rövid növekedésű anyósnyelv, amely körülbelül 15 cm és legfeljebb 30 cm között nő.
11. Dracaena trifasciata „Golden Hahnii”
Ez a „Hahnii” tarka változata, és milyen szép! Szép, alacsony növekedésű rozettákat alkot, szép, krémsárga szegéllyel a lombozaton.
Ez egy másik kedves, kicsi anyósnyelv, amelyet érdemes termeszteni, ha kevés hellyel rendelkezel.
12. Dracaena trifasciata „Whitney”
Személy szerint szerintem ez az egyik legszebb anyósnyelv (bár még be kell szereznem egyet!). A mélyzöld központok egyediek és szokatlanok – és gyönyörű, világosabb jegyekkel rendelkeznek a levélszélen.
13. Dracaena „Fernwood”
Ez a anyósnyelv a Dracaena parva és a Dracaena suffruticosa hibridje.