Talán már te is találkoztál azzal, amikor a kerttulajdonos panaszkodik a virágyásai miatt. „Ebben a vörös földben semmi sem nő!”, vagy „Idén nem ültetek semmit, ez sosem nő!”.
Az ilyen talajú virágágyásokban és a kertben ásni olyan lehet, mintha egy nagy sárban játszanál, amit a napon hagysz megszáradni. Az agyagos talajban ültetett virágok és zöldségnövények mindig a túlöntözés jeleit mutathatják.
Van néhány módszer, amelyekkel javíthatod a kerted és a virágágyásod talajának minőségét. Ezek a tippek gyümölcsözőbbé és kevésbé hátborzongatóvá tehetik a kertben végzett munkát.
Kezdjük az első lépéssel: állapítsuk meg, hogy valóban agyagos-e a talaj. Aztán mutatjuk, mit kell tenni az agyagos talaj javítása érdekében.
Tartalomjegyzék
Az agyagos talaj jeleinek felfedezése
Sokak számára a legnagyobb problémát talán a nehéz agyagos talajjal a föld tömörödése jelentheti. Nehéz, és nem könnyű megművelni vagy beleásni.
Ráadásul minden tavasszal, a hóolvadás után a talaj is vizesedik. A tömörödés rossz vízelvezetéshez vezet, ami pedig csomókhoz vezet a rotációs kapában. A növények nehezen tudnak jó gyökereket kifejleszteni.
Először is meg kell határozni, hogy az agyag a probléma. Ez az egyszerű teszt segít meghatározni, hogy milyen típusú talajjal van dolgod.
Vegyél fel egy maréknyi földet. Nyomd össze a tenyeredben. Ha kolbász alakot formálsz belőle, és a tenyeredet kinyitva együtt marad, akkor agyagalapú talajról van szó. A homokosabb talajok könnyebben szétmorzsolódnak, ha a földdarabot megbökdösöd.
Ellenőrizd a talaj színét is. Sokan gazdagok vas-oxidban, ami vöröses vagy rozsdás árnyalatot kölcsönöz a talajnak. Ez nem mindenhol igaz, de hasznos támpontot adhat. A vörös agyagtalajok meglehetősen gyakoriak a világon.
Végül ott van az „agyagkígyó” módszer. Készítsd el a fent említett kolbászformát, majd tekerd meg az ujjaid között, hogy vékony, hosszú kígyót formázz belőle. Az a talaj, amely makacsul ragaszkodik a kígyó alakjához több mint 5 cm hosszúságban, valószínűleg agyag.
Agyagos talaj javítása – Hogyan kell?
Íme néhány tipp, amit felfedeztem, és ami segített javítani az agyagos talajomon. Ezek a kertészkedésemet is élvezetesebbé és kevésbé hátborzongatóvá teszik.
Először ellenőrizd a talajnedvességet
Az agyagos talajjal kétféleképpen lehet dolgozni: ha nagyon nedves, vagy ha nagyon száraz.
Bármi, ami a kettő között van, a talaj az ásóhoz tapad, és gyötrelmes lesz a földdel való foglalkozás. Összecsomósodik és megtapad, és egyszerűen lehetetlen. Ezért fontos, hogy csak akkor ássunk, amikor a talaj vagy nagyon sáros és rendkívül puha, vagy amikor teljesen kiszáradt.
Még akkor is légy óvatos. Ha nedves talajjal dolgozol, akkor kemény földrögöket fogsz létrehozni, amint az kiszárad. Ezt csak úgy kerülheted el, ha a talajt még sáros állapotban erősen javítod, hogy az összes rögöt fel tudd törni, és a talajjavító anyagot egyenletesen el tudd keverni.
Ne dolgozzuk túl a talajt
Az utolsó szakaszhoz kapcsolódik, hogy kerüld a talaj túlterhelését. Ha a nedves talajt fejlesztés nélkül átforgatod a végén csak egy csomó nehéz, száraz rögöt fogsz kapni. Aki valaha is foglalkozott már nehéz agyagcsomókkal, az tudja, hogy ezeket később nehéz széttörni!
Ugyanezen a vonalon próbáld meg elkerülni a talaj túlzott tömörítését is. Ne járj a javítandó területeken. Az agyag természetes módon tömöríti magát, ha te, a gyerekek vagy a háziállatok sétálnak rajta. Ezzel csak rontasz a problémán.
Minőségi fejlesztő anyagok hozzáadása
Nem számít, hogy az év melyik időszakában vagy, az öregített komposzt hozzáadása hasznos lehet. A komposzt tele van növényi anyagokkal, amelyek segítenek felbontani az agyagszemcséket. Emellett általában véve is nagyon jót tesz a növényeknek, és jelentősen javíthatja növekedésüket. Komposztálásról itt olvashatsz bővebben.
A bioszén egy másik lehetőség. Ez a könnyű és porózus faszén segíthet javítani az agyagos talaj vízelvezetését, miközben több szerves anyagot ad hozzá a rögök felbontásához. A mezőgazdaságban is egyre népszerűbb, és sok területen kezdi felváltani a gipszet.
Fontold meg a perlit használatát, ha még mindig vízelvezetési problémái vannak. A perlit segít nyitva tartani a víz átszűrődéséhez szükséges utakat, és levegőzteti a talajt, ami jót tesz a növényi anyagok, például a komposzt lebontásának.
Azt keresed, hogyan lehet javítani az agyagos talajon ahhoz, hogy jó gyepünk legyen? Fontold meg a zöldhomok használatát. A zöldhomok egy glaukonit nevű ásványból készül, és javítja az agyagos talajt, miközben nagyszerű mikrotápanyagokat és káliumot ad a fűnek. Kertekben is jól működik!
Ha minden más nem sikerül, fontold meg, hogy kereskedelmi forgalomban kapható talajjavító keveréket használj. A piacon számos lehetőség kapható, és ha idővel beledolgozod, akkor fokozatosan javíthatod a talaj felső szerkezetét.
Nézzük meg a talajépítő mulcsokat
Takard le a megmunkált területeket komposzttal, kéreggel, mulccsal, fűnyesedékkel, őszi levelekkel vagy akár trágyával. Én a pajtámból származó forgácsot használtam. Próbáld meg a megmunkált területeket 5-8 cm mélyen beborítani ezekkel a szerves anyagokkal.
Amikor ilyen termékeket raksz a talaj fölé, az anyagok bomlásnak indulnak és lebomlanak. Idővel beépülnek a talajba, és segítenek abban, hogy a talaj a következő években is felbontott és megmunkálható maradjon.
Növénytakaró növény ültetése
Amikor ősszel leszedted az utolsó fej káposztát, ültess takarónövényt. Szeretem a timothy szénát használni, amelyet aztán tavasszal szerves komposztként bedolgozok a talajba. Próbálkoztam más takarónövényekkel is, például lóherével, lucernával és hajdinával.
Még ezekkel a tippekkel sem lesz gyors fordulat. Sajnálom, de több évbe is beletelhet, mire észreveszed a különbséget a kerti talajban.
Használjak gipszet?
Gyakran a kertészeti központok azonnali ajánlása az, hogy adjunk gipszet a talajhoz. Ne ugorj azonban rögtön erre. Győződj meg róla, hogy ez megfelelő a kertedhez.
A talajban lévő gipsznek az agyagszemcsék felbontására gyakorolt hatása rövid távú. Valójában gyakran csak néhány hónapig tart. És vannak más hatásai is, amelyek sokkal hosszabb távúak és problémásabbak.
A gipsz hozzáadása a talajhoz az ásványi és tápanyagszintek kimosódását okozhatja. Az alumínium vagy a nátrium kioldódása jó lehet, mivel méregteleníti a talajt, de a vas vagy a mangán kioldódása tápanyaghiányt okozhat a növényekben. Ez más ásványi anyagok hiányát is okozhatja.
Ezenkívül a gipsz megnehezítheti a talajban lévő hasznos mikorrhizák munkáját. Ezek a jótékony növedékek gyakran segítenek a növényeknek a tápanyag könnyebb felvételében, és nem akarod lelassítani a növények növekedését!
Egy tanulmány alaposan megvizsgálta ezt a témát. A konszenzus az volt, hogy míg a kereskedelmi célú mezőgazdasági területeken, illetve a rendkívül keményen tömörödött vagy nátriummal szennyezett talajok esetében vannak alkalmazási lehetőségek, a legtöbb házikertben nem túl hatékony.
Nem tudod, mit csinálj az agyaggal? Hogyan kertészkedjünk így is
Ha agyagos a talaj, hogyan lehet ezt megkerülni? Nos, bontsuk le több részre.
Emelt ágyás
Építs emelt ágyásokat egy kisebb területre. Használj jó minőségű földet, és próbáld meg a paradicsom emelt ágyásokban termesztésével.
Ez megkönnyítheti számodra a kerti munkát, mivel az ágyások sokkal jobban megmunkálható magasságba helyezik a növényeket. Emellett a kutyák és a gyerekek nem tudják összenyomni a talajt, aminek a megváltoztatásán olyan keményen dolgozol.
A magaságyásoknak sokféle típusa létezik, az ültetőkerti stílusúaktól a sokkal bonyolultabb kerti stílusokig. Szebbé teheted a kertedet, és anélkül is képes leszel termeszteni, hogy a szükséges talajmódosításokat elvégeznéd az agyagodon.
Melegítsd és védd a talajt
Tavasszal a talaj a sok hó miatt hajlamos vizesedni. Ez megnehezíti a kerti zöldségnövények beültetését.
Lehet egy megoldás, hogy újrahasznosított ablaküvegekből készítünk üvegházi dobozokat. Ez a fajta kis üvegház vagy hidegkeret könnyen, néhány óra alatt vagy annál rövidebb idő alatt megépíthető.
Egy hidegkeret vagy üvegház típusú szerkezet távol tartja a havat a termesztési területről, ami segít csökkenteni a vízelvezetési problémákat a kerti ágyásban. Emellett melegebbé teszi az alatta lévő talajt, ami segíti a növények csírázását és növekedését.
Mulcs rétegelés
Télen érdemes mulcsozni az ágyásokat, mert a hó és az eső a csupasz talajt nagyon megviseli. A faforgács rendkívül jól működik. A kerteket vastag szalmával vagy fűnyesedékkel is rétegezheted.
A talajtakaró azt is megakadályozza, hogy a talaj a nyári hónapokban rendkívül keményre süljön. Ha vannak olyan területei, amelyek úgy néznek ki, mint a beton, miután a nap egy időre megsütötte őket, a mulcs segíthet megőrizni a talajszerűségüket, ahelyett, hogy áthatolhatatlan lemezekké változtatná őket.
A mulcs nem csak lassan beépül a talajba, és javítja a talaj minőségét, de ahogy lebomlik, tápanyagot is biztosít a növények számára. Ráadásul számos gyomnövényt is megelőzhetünk vele!
Növényi javaslatok agyagban való termesztés esetén
Az ebben a talajtípusban termő növények széles skálán mozognak. Itt van néhány különböző lehetőség, amelyek közül választhatsz.
Fűfélék
A fűfajták a helytől függnek. A különböző fűfélék különböző éghajlaton működnek a legjobban.
A hűvös régiókban élők számára a hűvös évszakra alkalmas, agyagos talajon termő fűfajták közé tartoznak a csenkeszek (különösen a kemény csenkesz és a vörös csenkesz), az angol perje, a tippan és a réti perje.
A melegebb régiókban élők melegebb évszakú fűfélék, például csillagpázsit, bivalyfű, Szent Ágoston fű vagy zoysia ültetését javasolhatják. Ezek mindegyike általában jól tűri az agyagos vályogtalajokat.
Zöldségek
A talajjavítással töltött évek során találtam néhány olyan növényt, amelyek jól érzik magukat az agyagban. Úgy gondolom, hogy ez az információ sok időt és fáradságot spórolhat meg, megkímélhet a növények tönkretételétől, és némi pénzt is megtakaríthat!
Néhány jól termeszthető zöldségnövény: saláta, mángold, bab, brokkoli, kelbimbó és káposzta. A rizs is jól terem az agyagban az állandó nedvesség és a talaj nehézsége miatt.
Más sekély gyökerű káposztafélék, például a karfiol vagy a brokkoli, valamint a csemegekukorica, a tök és a sütőtök is jól megélnek az agyagban. Ez utóbbi három növénynek erős gyökerei vannak, amelyek félrelökhetik az agyagot.
A zöldségek körüli mulcsozás csökkentheti a talajnedvességből vagy a növény leveleire fröccsenő sárból eredő gombabetegségek kockázatát.
Ha nem szeretnél magaságyásokat építeni, hogy más növényeket ültess bele, akkor mindig cserélhetsz a szomszédokkal vagy barátokkal olyan növényekre, amelyek jobban fejlődnek a fejlesztett talajban, és egyszerűen maradhatsz azoknál, amelyek az te talajtípusodhoz illeszkednek.
Virágok
Ha virágágyásaid vannak, vagy virágoskertet művelsz, ezek a növények a legjobban teljesítő növények az ágyásaimban.
- Évelő őrirózsák: Rózsaszín vagy lila árnyalatú, százszorszépszerű virágok.
- Borzas kúpvirág: Gazdag arany szirmok sötétbarna vagy fekete középpel.
- Zsálya: Invazív lehet, de nagyon szép is, apró lila virágaival.
- Sásliliomok: Széles színválaszték áll rendelkezésre. Ezek a virágok nappal nyílnak ki, és este záródnak be.
- Cickafark: Ez a sárga virág tökéletes száraz virágdíszekhez.
- Tarka szépecske: Ezek nagyszerűek a szegélyekbe, és általában rózsaszínes vagy lilás virágaik vannak.
- Kasvirág: Lila szirmú évelők, amelyek minden kert nagyszerű kiegészítői.
Ha olyan növényeket szeretnél, amelyek nem érzik jól magukat az agyagban, vásárolj konténereket, és helyezd el őket az udvaron.
Így nem csak a könnyebb talajt kedvelő növények termesztésére nyílik lehetősége, de a konténerek változó magasságot biztosítanak, és csodálatos látványt nyújtanak, amikor teljes virágzásban vannak.
Tapasztalatom szerint a hagymák nem bírják jól. Nemcsak meleg talajra van szükségük, de nem is érzik jól magukat, ha a talaj nedves, és a hagymák rothadásnak indulhatnak.
A legjobb fedőnövények
Az agyagos talajon a legjobb takarónövények közé tartozik a lóhere, az őszi búza és a hajdina. Az olyan növények, mint a lucerna és a lóbab, mélyen gyökereznek, így hajlamosak a tápanyagokat a felső talajrétegbe húzni, és ugyanakkor segítenek a tömörödés csökkentésében.
Ha a takarónövényt választod, a termesztő időszak végén dolgozd be a talajba. Ez további növényi anyagot ad a talajhoz, amely lebomlik a talajban, így több tápanyagot ad hozzá, miközben a talajrögöket is felbontja. Ügyelj arra, hogy legalább néhány héttel az újratelepítés előtt végezd el a talajművelést, hogy a bomlási folyamat beinduljon.
Az agyagos talaj előnyei
Meglepetés! Nem minden rossz az agyalos talajjal kapcsolatban.
Tömörítés
Sok agyagos talaj természeténél fogva termékenyebb, mint más talajtípusok. A talaj természetes tömörödése lassítja a kimosódást, amely egyébként sok növényi tápanyagot kimosna.
Öntözés
Az agyagban nem kell olyan gyakran öntözni. Könnyebben megtartja a nedvességet, mint más típusú talajok, és nem kell vermikulitot vagy más vízvisszatartó kiegészítőket hozzáadni.
Trágyázás
Nem kell olyan gyakran trágyázni. Mivel az agyagrészecskék nagyon finomak és hajlamosak összetapadni, a műtrágya hosszabb ideig marad a talajban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem kell trágyázni! Lehet, hogy csak ritkábban kell.
Hosszú távú gyökérfejlődés
Ha a növények gyökerei már megvetették a lábukat, a talaj sűrű szerkezete számos növénytípus számára kiváló alapot jelenthet. A gyökerek biztonságosan a helyükön maradnak, és részben védve lehetnek a hőmérséklet változásoktól.
Lefogadom, hogy most egy kicsit jobban érzed magad a kerti talaj miatt, amit eddig átkoztál!
Ne hagyd ki ezt a fontos lépést
Bármilyen módon is döntesz a talajjavítás mellett, ne hagyj ki egyetlen évet sem a talajjavításból, ha már egyszer elkezdted. Folytasd a munkát, hogy jobb minőségű talajt alakíts ki.
Nem tart sokáig, amíg a talaj visszatér az eredeti kemény, csomós állapotába, ha nem adsz hozzá folyamatosan új anyagot. Mivel az első alkalommal nagy erőfeszítéseket tettél a talaj módosítására, a talaj fenntartása évről évre könnyebb, mintha a nulláról kezdenéd!
Sok év elteltével talán képes leszel megváltoztatni a talaj minőségét, így erre évente nem lesz szükség. De jobb, ha azzal a tudattal vágsz bele, hogy egy ideig minden évben el kell végezned ezt az egyszerű munkát. Megéri az időt és a fáradságot.